Romantikus Anglia: kelták, bárdok, filmhősök
Angliáról valószínűleg nem a „romantikus” szó jut elsőként az eszünkbe.
Pedig gondoljunk csak Wales és Cornwall vidékére, Jane Austen hőseire, vagy Birmingham bandáira…
Látogatás a Velszi bárdok, Mr Darcy és Elizabeth Bennett, Poldark és a Peaky Blinders hazájában.
MÁR CSAK EGYETLEN HELY VAN! – Ne maradj le, jelentkezz minél előbb! »
A Romantikus Anglia túra időtartama 8 nap, 7 éjszaka, 6 teljes és 2 fél napnyi program.
Időpont:
- 2025. május 30. – június 6. (péntek – péntek)
- egyéni kérésre más időpontban is szívesen megszervezek és levezetek bármilyen programot – küldj üzenetet! »
Program
1. nap (május 30., péntek)
A résztvevők 14:55-kor érkeznek Manchester nemzetközi repülőterére. A találkozás után egy, a turisták számára igen kevéssé ismert, azonban Angliának fontos helyszínére látogatunk, a Quarry Bank parkba. Itt megláthatjuk azt az éles kontrasztot, amely az ipari forradalom korát jellemezte: a korai gyárak durva környezetét a gyönyörű kertekkel és a buja vidékkel szemben; a munkások életkörülményeit alkalmazóik fényűző életével szemben. Elmesélem az alapító, Samuel Gregg és családja történetét, miközben kipróbáljuk, milyen volt dolgozni a XVIII. századból ritka épen fennmaradt pamutmalom gépein, megnézzük, hogyan éltek és dolgoztak a koldusgyerekek, milyen volt és milyen most Styal falu, amelyet szintén Greggék építtettek, és milyen volt mindehhez képest a család fényűző György-korabeli háza. Anglia lényege egyetlen helyre sűrítve – biztos vagyok benne, hogy maradandó élmény lesz. (Belépődíj: 25 £.)
Ezután elfoglaljuk a szállásunkat a közeli Alderley Edge kisvárosban, egy igazi, hagyományos vidéki fogadóban (de modern, kétágyas, fürdőszobás szobákban, amelyekért fejenként 60 £-ot fizetünk, reggelivel), és megvacsorázunk a pubban.
2. nap (május 31., szombat)
Az igen laktató Full English Breakfast után (bár aki szeretné, kezdheti a napot könnyedebb kontinentális reggelivel is) belevetjük magunkat a romantikába: meglátogatjuk Lyme Parkot, a Legh család ősi otthonát, amely azonban nem miattuk, hanem a Büszkeség és balítélet 1995-ös BBC-sorozatának köszönhetően lett híres, hiszen ez a ház, park és tó adta a helyszínét a rajongók kedvenc jelenetének: amikor Miss Elizabeth Bennet (Jennifer Ehle) meglátogatja Mr Darcy (Colin Firth) otthonát, Pemberley-t 🙂 (Belépődíj: 10 £.)
A parkbéli séta és egy könnyű teázás után (fakultatív: meg lehet nézni a házat belülről is plusz 8 £-ért) Liverpool külvárosában folytatjuk az ismerkedést a forgatási helyszínekkel: a Powis Street és az Admiral Grove persze főleg azoknak lesz érdekes, akik kedvelik a Peaky Blinders (Brimingham bandái) sorozatot, de az utóbbi sikátorban van Ringo Starr gyerekkori otthona és a sarkon a híres, Beatles-motívumokkal festett ház is. (Paul McCartney és John Lennon szülőháza sincs messze, de azok igazából nem különösebben érdekesek, csak – házak…)
Megebédelünk egy, a városban újdonságnak számító helyen, a Baltic Market nevű street food piacon, majd továbbutazunk Wales felé. Útközben megállunk egy rövid fotózásra a folyótorkolatban álló, csodálatosan épen fennmaradt, több, mint 700 éves Castell Conwy mellett. A szállásunk Wales legészakibb csücskében lesz, a tengerparthoz közel, és a további éjszakákhoz hasonlóan itt is kétágyas, fürdőszobás szobákban, reggelivel (díja 50 £, ez a legolcsóbb szállásunk az út során). Kényelmes még, hogy a szállodában meg is vacsorázhatunk (ez kettő kivételével minden este így lesz).
3. nap (június 1., vasárnap)
Délelőtt meglátogatjuk Caernarfon híres várát (belépődíj: 15 £), amelyet három másik várral együtt I. Edvárd (igen, az az Edvárd, aki „léptet fakó lován”) építtetett a XIII. században, természetesen az eredeti walesi hercegek ellen. A vár építése 47 évig tartott, ma a világ egyik leghatalmasabb, épségben maradt középkori épülete, és az első olyan walesi herceg születési helye volt, aki angol trónörökösként jött a világra. Érdekessége még a városnak, hogy a Római Birodalom legnyugatibb helyőrsége volt, rengeteg kaszárnyával, fürdőkkel, sőt, még saját amfiteátrumot is építettek maguknak. Az őslakosok életükben először láttak modern várost, szabadidőközponttal!
Az épített szépségek után a gyönyörű Eryri Nemzeti Park felé vesszük az irányt, ahol a természeti csodák mellett bepillantást nyerünk Wales mára eltűnt vidéki életébe és a welsh (saját szavukkal cymraeg) anyanyelvű bárdok kultúrájába az Yr Ysgwrn skanzen-házban (a belépés ingyenes). A nap harmadik látványossága a Pontcysyllte Aqueduct, a mérnöki tudomány mesterműve, amely UNESCO világörökségi helyszín (a belépés ingyenes).
A szállásunk Montgomeryben lesz (díja 60 £) – és aki szeretné, el is szavalhatja itt Arany János világhírű költeményét! A helyiek nagyon aranyosan, lelkesen tartják a kapcsolatot Magyarországgal, büszkék rá, hogy költőnk megírta hős bárdjaik legendáját.
4. nap (június 2., hétfő)
Akár nézted a Peaky Blinders sorozatot, akár nem, garantálom, hogy a Black Country Living Museum (Birmingham) az egyik legérdekesebb épített helyszín lesz az utunk során – ilyet sehol máshol nem látni. Ez gyakorlatilag egy ipari skanzen, egy 1850-es évekbeli vasmű köré épült város másolata kőszén-teleppel, kohóval, gőzgéppel, műhelyekkel, üzletekkel, és korabeli ruhába öltözött animátorokkal, akik boldogan mesélnek a „Fekete Ország”-ról, amely lényegében az egész világot megváltoztatta a XIX. században. Természetesen minden megfogható, kipróbálható, sőt, ösztönöznek is rá, hogy így tegyél! (Belépődíj: 27 £.)
Délután még egy évszázadot visszamegyünk az időben, Jane Austen korába. Az első úticélunk a Lacock Abbey, amely a Büszkeség és balítélet BBC-sorozatában volt Pemberley és a Cambridge Egyetem belső jeleneteinek helyszíne (a folyosókat pedig a Harry Potter filmekben láthattuk) – érdekessége továbbá, hogy William Henry Fox Talbot otthona volt, aki a fotónegatív feltalálója. (Belépődíj: 23 £.) A mellette lévő Lacock faluban is érdemes körülnézni, ugyanis igen keveset változott az utóbbi kétszáz év során: a fakazettás lakóházak és a kis boltok között sétálva nagyjából ugyanazt láthatjuk, mint Jane Austen és hősei.
Majd Bath-ba utazunk, amelyet Austen ugyan nem kedvelt (sokkal jobban szeretett vidéken élni), mégis sok regényében fontos szerepet játszó helyszín. Itt természetesen nem hagyjuk ki az írónőnek szentelt Jane Austen Centre meglátogatását (belépődíj: 17 £), akár teázhatunk is a Pump Roomban a római fürdő fölött, és sóvároghatunk kicsit a Royal Crescent elegáns házai előtt sétálva 🙂 A szállásunk a várostól 10 km-re lesz, díja 60 £.
5. nap (június 3., kedd)
Délelőtt Wilton House-ba látogatunk. Pembroke 18. grófjának otthona ma egy magánalapítvány tulajdonában van, amely az 1983 óta tartó restaurációs és konzervációs munkájáért rengeteg rangos elismerést kapott. Ennek gyönyörű eredményét nemcsak mi élvezhetjük, de az egész világ is, hiszen rengeteg mozi- és tévéfilmet készítettek itt. Kissé meglepő módon az első a Fekete Vipera volt (a BBC történelmi paródiasorozata Rowan Atkinson, azaz Mr Bean főszereplésével), azután azonban komolyabb művek következtek, az ismertebbek közül A Korona és a Bridgerton Netflix-sorozatok, az Outlander második évadának egyes részei, a 2005-ös Büszkeség és balítélet mozifilm, a 2019-es Emma, és (ahogy azt a stáblisták végén írni szokták) még sokan mások… (Belépődíj: 20 £.)
A következő úticélunk Torquay, amely eredetileg halászfalu volt, azonban a viktoriánus időkben divatos tengerparti üdülőhellyé vált. Itt született és élt gyerekkorában Agatha Christie; és orvosa tanácsára itt próbált kigyógyulni tüdőbajából Elizabeth Barrett Browning költőnő. A tengerpari sétán kívül megnézzük a Kents Cavern őskori barlangokat is (belépődíj: 18 £), majd elfoglaljuk a szállásunkat (díja 60 £) és megvacsorázunk a kikötőben egy népszerű étteremben.
6. nap (június 4., szerda)
Az Egyesült Királyság legdélibb csücske felé indulunk, Cornwallba, Penzance környékére, amely sok írót megihletett már: például a romantikus regényeiről ismert Rosamunde Pilcher sok történetének helyszíne ez a vidék. De itt játszódnak a Poldark sorozat eseményei is – meglátogatjuk Levant helyreállított bányáját az 1840-es évekből származó, felújított, működő gőzgéppel (belépődíj: 14 £), Porthgwarra partját, ahol Ross Poldark (Aidan Turner) a hajóját tartotta, Holywell öblét a jellegzetes ikersziklákkal, és még sok hihetetlenül gyönyörű tengerparti tájat, ahol a címszereplőt és feleségét gyakran láthattuk lovagolni vagy az óceán felé révedni. Cornwall másik érdekessége, hogy „a boszorkányok földjének” tartják; úgyhogy mi sem hagyhatjuk ki a Varázslatok és Boszorkányok Múzeumát (belépődíj: 7 £ / fő).
A szállásunk Saint Just közelében lesz, alig pár száz méterre a tengerparttól, egy színvonalas golfklubban. Kicsit drágább lesz, mint a többi szálláshelyünk (90 £), viszont ebben nemcsak az elképesztő kilátás (főleg napnyugtakor!) és a finom reggeli lesz benne, hanem használhatjuk a szálloda wellness-létesítményeit is (beltéri uszoda, edzőterem, jóga).
7. nap (június 5., csütörtök)
A délelőttöt azokon a (fent már említett) Poldark-helyszíneken töltjük, amelyek a tegnapi napba már nem fértek be. Cornwall azonban nemcsak tengerpart – a félsziget belsejében található az Egyesült Királyság egyik (ha nem „A”) legszebb lápvidéke, Bodmin Moor, amely bronzkori állókövekkel, erózió-formálta különös sziklaképződményekkel, legelésző pónikkal és apró kunyhókkal varázsolja el az ide látogatókat. Nem mellesleg itt forgatták a Ross Poldark háza körüli külső felvételeket és a film sok lovas jelenetét, sőt, ezen a vidéken található az a kis tó is, amelybe Artúr király az Excaliburt dobta!
Kalandos túránk után visszatérünk a civilizációba: utolsó szállásunk Lyme Regis közelében lesz, díja 55 £.
8. nap (június 6., péntek)
Reggel még egy kicsit romantikázunk a tengerparton, amikor végigsétálunk azon a kőfalon, ahonnan Louisa leugrott Wentworth kapitány karjaiba a Meggyőző érvekben. Körutazásunk végére pedig marad még egy vidéki nemesi ház, Basildon Park, egy XVIII. századi, Palladian-stílusban épített kúria, amelyet (miután a második világháborúban súlyosan megrongálódott) Lord és Lady Iliffe vásárolt meg és újított fel korhűen, majd 25 év után a nemzetnek ajándékozott. Az épület Netherfield Park szerepét játszotta a Büszkeség és balítélet 2005-ös mozifilm-változatában. (Belépődíj: 20 £.)
A hazaútra késő este London Stansted repülőteréről indulunk el.
Fakultatív lehetőség: hosszabbítás Londonban
Ha szeretnél, maradhatsz még Londonban néhány napot önállóan. Programok szervezésében, szálláskeresésben tudok segíteni, ha kéred, és szívesen el is viszlek a szállásodra, miután a többieket letettük a repülőtéren. Azonban sajnos nem maradhatok veled, mert vissza kell mennem Írországba a következő túrámra, úgyhogy itt már egyedül leszel.
Költségek összesítve:
- Repülőjegy: a mai napon 60.223 Ft + 75,99 £ (kb 38.000 Ft) Basic viteldíjjal (egy kézipoggyász),
vagy 73.009 Ft + 104,49 £ (kb 52.500 Ft) Regular viteldíjjal (két kézipoggyász és elsőbbségi beszállás)
– az árak a Ryanair foglalási rendszerében bármikor bárhogyan módosulhatnak; - Utasbiztosítás: a Netrisk oldalán kérhetsz ajánlatot » (új ablakban nyílik), kb 5 – 9.000 Ft körül fogsz találni ennyi időre. Érdemes a „Továbbiak” fülön bejelölni az „Utazás lemondás” opciót is.
- Szállás: kétágyas, fürdőszobás szobákban, reggelivel, összesen 435 £ (kb 217.500 Ft).
- Belépőjegyek: összesen 196 £ (kb 98.000 Ft).
- Túravezetés díja: 750 £ (kb 375.000 Ft) (a szervezésen, a programvezetésen és a fordításon-tolmácsoláson kívül tartalmazza a mikrobusz költségeit – üzemanyag, autópályadíjak, parkolás, stb).
Összesen, mindennel együtt kb 790.000 – 820.000 Ft költséggel számolhatsz.
(Pontosítva: kb 65.000 – 80.000 Ft + kb 1.450 – 1.480 £. A fentiekben 500 Ft-os £-árfolyammal számoltam.)
Ebben az összegben csak a költőpénz és a reggelin kívüli étkezés nincs benne. Utóbbira én kb napi 20 – 30 £-t szoktam szánni. (Enni persze itthon is kell – ha nem is ennyiért szoktunk 🙂) Tehát erre igényeid szerint kb 200 £-t (kb 100.000 Ft-ot) számolj.
A program változtatásának jogát az időjárás, a helyi egyéb viszonyok, valamint a résztvevők erőnléte és egészségi állapota alapján fenntartom. A lényeg: mindent meg lehet beszélni, csak szólj 🙂








Ha minden világos, és szeretnél jelentkezni, akkor kérlek, kattints a Nagy Piros Gombra 🙂
(Ne aggódj: a gombra kattintva még nem kell fizetned.)
Fontos tudnivalók
Ezt az utazást nem utazási iroda szervezi, ezért nem kell és nem is lehet előre, egy összegben befizetni a részvételi díjat. (A szervezőről, azaz rólam, megtudhatsz többet itt ») (Új ablakban nyílik.)
- A repülőjegyet mindenki magának veszi meg, online (kérés esetén segítek). Javaslom, hogy ne adj fel csomagot, hanem válaszd azt a jegytípust, amellyel a fedélzetre vihetsz egy tízkilós kisbőröndöt és egy kézitáskát. Ezek a tapasztalataim szerint bőven elegendőek egy ilyen hosszúságú útra. Ha viszont nem szereted végigráncigálni a bőröndöt a repülőtéren (mindegyiknél elég hosszú az út a kapu és a terminál között), akkor az is egy megoldás, hogy mégiscsak feladod a bőröndöt. Ha nincs átszállás, nem szoktak elveszni, kb ugyanannyiba kerül, mint az elsőbbségi jegy, és további előnye, hogy italt is hazahozhatsz benne 😉
Még egy megjegyzés: ha ketten utaztok együtt, mindenképpen két tízkilósat hozzatok, ne egy húszkilósat közösen. A mikrobuszba is könnyebb így pakolni, és a szállásokon sem fogsz megszakadni, amíg feljutsz az emeletre. - A szállást (általában 2-3 ágyas fürdőszobás szobákban, esetenként egy teljes lakásban vagy házban) helyben, készpénzben, a szállásadónak kell fizetni.
(Pontosabban a szállásokat természetesen előre lefoglalom, és a nagy részüknél helyben kell fizetni, de némelyiknél előre kérik - ilyenkor én kifizetem a szállást, és a részedet majd átutalod nekem vagy érkezéskor megadod készpénzben.)
FONTOS: nem mindig van lehetőség egyágyas elhelyezésre. Ha van egyágyas (double, tehát franciaágyas, vagy single, tehát egyágyas) szoba, akkor annak általában magasabb a díja. Ha nincs egyágyas szoba, és egy kétágyasban (twin, azaz két külön ágy) szeretnél egyedül lenni, akkor kétszeres árat kell fizetned a szállásért. - Az étkezéseket helyben, készpénzben vagy kártyával mindenki maga fizeti. A reggeliket a szállások ára általában tartalmazza, ha mégsem, akkor vásárolunk reggelinek valót, vagy beugrunk egy közeli kávézóba. Napközben megállunk egy könnyű ebédre. Többnyire a vacsora a főétkezés, étteremben. Ezt közösen döntjük majd el, természetesen megszavazhatjuk, hogy napközben együnk komolyabbat és este könnyebbet. Az árszint a hazainál magasabb. (Egy sűrű, laktató zöldségleves vajas szódakenyérrel - a "nap levese" - 5-7 £, kisebb adag előétel 10-12 £, normál adag húsos főétel 18-30 £, desszert 5-10 £, egy pint sör 5-6 £, üdítő - tea - kávé 3-4 £.)
- A programok díját, a belépőket szintén mindenki maga fizeti - részben a helyszínen, készpénzben vagy kártyával, illetve ahol előre kell foglalni, azt én megteszem az utazás előtt egy-két héttel, és a részedet majd átutalod nekem vagy érkezéskor megadod készpénzben. A helyi látványosságoknál illetve városi sétáknál, ahol lehetséges, helyi idegenvezetőt fogadunk.
- Komoly gyalogtúrákra nem kell számítani, de az biztos, hogy elég sokat fogunk sétálni. Tehát készülj kényelmes cipővel, és az átlagos (egész-nap-a-tévé-előtt-punnyadós) erőnlétnél egy egész kicsit több energiával.
Az egyetlen olyan díj, amelyet előre, nekem kell fizetni, az a programvezetés díja. Ebben benne van az én munkadíjam (a programok összeállítása és levezetése, a csoportkísérés, a fordítás, a tolmácsolás), valamint a vidéki közlekedéshez szükséges mikrobusz költségei (bérleti díj, biztosítás, üzemanyag, autópályadíjak, parkolási díjak). A tolmácsoláshoz Tour Guide készülékeket biztosítok, így a többi résztvevőt és a helyi programvezetőket nem zavarva, halkan tudok beszélni, és te egyenesen a füledben hallod. (Mindenki saját, új, bontatlan csomagolású fülhallgatót kap, amelyet megtarthat az út után.)
A jelentkezés akkor számít véglegesnek, ha a programvezetés díját átutaltad. Erről a díjról a cégem, az Élményturizmus Marketing Kft vagy az egyéni vállalkozásom, a Roisín Dubh Adventure Tours állít ki és küld számlát.
A csoportról: fontos, hogy legfeljebb 7 fő fog együtt utazni rajtam kívül. Ez elég nagy létszám ahhoz, hogy a közös költségeket alacsonyan tarthassuk, viszont elég kicsi ahhoz, hogy mindenkire kellő figyelem jusson, hogy az egyéni kéréseket is figyelembe vehessük, azaz hogy jól érezzük magunkat. Az együttélés szabályait természetesen be kell tartani, és valamennyire mindenkinek alkalmazkodnia kell, hiszen azt szeretnénk, hogy mindenkinek szép élmény legyen ez az út. De legalább nem negyvenkilenc másik emberhez kell alkalmazkodnod, igaz? 😉
A szállásokról: ezen a téren Skócia és Anglia meglehetősen drága. Igyekszem megfizethető, de kényelmes és tiszta szálláshelyeket választani, lehetőleg olyanokat, ahol magam is jártam már korábban, és jók voltak a tapasztalataim, vagy legalább olyanokat, ahol sok a kedvező vélemény. Fontos, hogy ne számíts luxusra, és fogadd el a helyi sajátosságokat (két külön csap a mosdónál a hideg és a meleg víznek, elektromos zuhanyzók mozdíthatatlan zuhanyfejjel, brit típusú konnektorok - átalakítókat sokfelé lehet kapni - és ehhez hasonlók). Ezek nem a hibái, hanem a tulajdonságai a szálláshelyeknek, és hozzátartoznak egy idegen kultúra megismeréséhez, azaz az Ír Kalandhoz - vagyis, jelen esetben, természetesen a Skót illetve az Angol Kalandhoz 🙂
A hivatalos részvételi feltételeket ide kattintva olvashatod el » (Új ablakban nyílik.)
Ne maradj le, iratkozz fel!
Ha szeretnél elsőként értesítést kapni az új kalandokról, ha nem akarsz lemaradni
az érdekes blogbejegyzésekről, akkor iratkozz fel az értesítőre az alábbi űrlapon!
A spameket én is utálom, úgyhogy ígérem, nem fogok semmi olyasmit küldeni, ami zavarna 🙂