Szomszédolás: A skót Felföld

Gyere velem szomszédolni! 🙂 Skócia gyönyörű, és egészen másképpen gyönyörű, mint Írország. Szelíd zöld tájak helyett drámai hegyek között utazhatunk, de itt sem hiányoznak a nemesi kastélyok, az ősi állókövek, a mélykék tavak, a kedves kisvárosok – és nem hagyjuk ki a híres Outlander- és Harry Potter-helyszíneket sem!

A skót Felföld túra időtartama 5 nap, 4 éjszaka, 5 teljes napnyi program.
Hosszabbítási lehetőség Edinburgh-ban plusz egy este és egy teljes nap.

 

Időpont:

  • 2025. június 20 – 24. (péntek – kedd); hosszabbítással június 26., csütörtök reggelig
  • egyéni kérésre más időpontban is szívesen megszervezek és levezetek bármilyen programot – küldj üzenetet! »

 

Program

1. nap (június 20., péntek)

A repülőgépünk kora reggel érkezik Edinburgh-ba. Rögvest elhelyezkedünk a mikrobuszban, és már megyünk is az első kalandunkra. A Falkirk Wheel egy csodálatos mérnöki alkotás, egy forgó hajólift, amely a Forth & Clyde csatornát köti össze a Union csatornával – 35 m magasságkülönbséget áthidalva! Órákig tartó zsilipelés helyett a hajókat szállító kerék egy félfordulatot tesz, és ezzel néhány perc alatt átteszi a hajókat az egyik csatornából a másikba. Ezt oda-vissza kipróbálhatjuk egy hajókirándulás során (a jegy ára 18 £). A következő állomásunk a romantikus XIII. századi Doune Castle, amely a skót történelem számos fontos eseményét és szereplőjét látta, a modern korban pedig több film forgatási helyszíne volt (Ivanhoe, Gyalog galopp, Trónok harca – Winterfell, Outlander – Castle Leoch) (belépődíj: 10 £). Ezután elindulunk a Skót Felföld felé. Útközben, a csodás tájakon áthaladva, többször is megállunk gyönyörködni és fényképezni. Fort Williambe érve teszünk egy ráérős sétát a bájos kisvárosban, és meg is vacsorázunk.

Végül elfoglaljuk szállásunkat Fort Augustusban, ahol mind a négy éjszakát töltjük, mégpedig egy nem akármilyen helyen! Az eredetileg erődnek épült, majd bencés apátsággá lett, végül apartmanokká alakított, gyönyörűen dekorált és gondosan felszerelt Highland Club közvetlenül a híres, titokzatos Loch Ness partján fekszik, saját parkkal, étteremmel, úszómedencével. (Díja 90 £ / éj, azaz összesen 360 £.)

2. nap (június 21., szombat)

Délelőtt megnézzük a West Highland Múzeumot (a belépés ingyenes, adományt elfogadnak, 5 £-ot illik adni), amelyben gyönyörű és érdekes tárgyakon, fényképeken és filmeken keresztül ismerhetjük meg Skócia történelmének jelentős eseményeit. Ezután Glenfinnanbe látogatunk, amely egy pár házból álló falu a gyönyörű Loch Shiel partján, és itt van az a csodás, 1901-ben épült 21 lyukú ívelt vasúti híd is, amely a Harry Potter-filmekből lett világhírű – meg is nézhetjük, ahogy a „Roxfort Expressz”, azaz a valóságban a Jacobite Steam Train tülkölve és gőzfelhőt okádva végighalad rajta.

Délután egy olyan program következik, amely egyetlen Skócia-látogatásból sem hiányozhat: egy whisky-lepárló meglátogatása! A Ben Nevis Distillery-ben megismerhetjük a finom ital gyártásának módját, és természetesen kóstolhatunk is a helyi specialitásokból (a program ára 15 £). A nap zárásaként pedig még megnézzük közelebbről a Ben Nevist is, amelynek a lábánál elhelyezkedik a lepárló, és amely Skócia (és egyben az egész Egyesült Királyság) legmagasabb hegye (1345 m). Ne aggódj, nem kötelező felmászni a legtetejére – csak ameddig kedved van 🙂

3. nap (június 22., vasárnap)

Reggel a Felföld fővárosába, Invernessbe autózunk, és gyalogosan megnézzük a várost. Természetesen arra is lesz időnk, hogy a Fraser család kilt-boltjában vásároljunk – vagy legalább nézelődjünk 😉 Sajnos az Outlander hőse, Jamie Fraser nem valódi személy, sem az édesapja; a nagyapja, Simon Fraser, azaz Lord Lovat viszont igen, és városi háza ma is áll Invernessben, a klán székhelyén.

Ebéd után visszaindulunk Fort Augustus felé. Először megnézünk egy csinos vízesést, majd ellátogatunk Urquhart várába (belépődíj: 15 £), amely önmagában is remek látvány, hát még a háttérben a tóval. Vacsora előtt és után még lesz időnk sétálni a Loch Ness partján (és figyelni, hátha felbukkan Nessie 🙂), és ha szerencsénk van, elcsípjük, ahogy a Caledonian Canal fölött elfordítják a hidat.

4. nap (június 23., hétfő)

Ma kicsit hosszabbat utazunk, gyönyörű tájakon át, hogy megnézhessük az Eilean Donan kastélyt (belépődíj: 15 £), amely a XIII. században épült, és gyönyörűen helyre van állítva. Ezután Skye szigetére látogatunk, ahol az óceánba zuhanó meredek sziklafalakat, vízeséseket, homokos strandot, és tündérvárat 🙂 csodálhatunk meg. A hazautazás előtt Portree festői halászfalujában vacsorázunk.

5. nap (június 24., kedd)

Ma már rátérünk az autópályára, a hazafelé vezető útra. Útközben megállunk néhány percre, és búcsút veszünk a Felföldtől a Craigh na Dun dombtetőn, ahol az Outlander sorozatban minden elkezdődött. Végül pedig meglátogatjuk a Hopetoun House birtokot (amely az Outlanderben Sandringham hercegének palotájaként, több párizsi helyszínként, és Ellesmere birtokként is szerepelt) (belépődíj: 18 £), de nem ezért (na jó, nemcsak ezért 🙂) nézzük meg, hanem mert tényleg gyönyörű és érdekes.

(Megjegyzés: szándékosan nem megyünk Cullodenbe, a mindent eldöntő csata emlékhelyére. Úgy érzem, ez olyan, mintha a mohácsi csata helyszínére épült volna turistalátványosság. Jártam itt, túlságosan szomorúnak és felkavarónak tartottam, ezért nem teszem bele az útitervbe.)

Edinburghba érve egyenesen a repülőtérre megyünk, a gép 19:40-kor indul Budapestre.

 

Fakultatív lehetőség: hosszabbítás Edinburgh-ban

 

Ha szeretnél, maradhatsz még Edinburgh-ban egy estét és egy napot. Ebben az esetben nem a repülőtérre viszlek, hanem először elfoglaljuk a szállásunkat (ahol két éjszakát töltünk, és a díja 75 £ / éj, méghozzá reggelivel együtt), majd sétálni és vacsorázni megyünk a kedvenc helyemre, a tengerpartra, Portobelloba, ahol olyan strand-hangulat vár, mintha a Karib-szigeteken lennénk 🙂

A szerdát Edinburghban töltjük. Körbemegyünk egy HopOn HopOff busszal (díja: 18 £), hogy ne kelljen olyan sokat gyalogolni (a város meredek dombokra épült), amelyről bárhol leszállhatunk, majd a következő járattal továbbmehetünk. Edinburgh legjobb látnivalói:

  • a XI. századi vár és laktanya a skót nemzeti háború múzeumával (belépődíj: 22 £);
  • Princes Street Gardens park, a különleges látványt nyújtó Ross szökökúttal, St Cuthbert templomával, a lengyel harcos Wojtek medve szobrával;
  • Greyfriars temető, a híresen hűséges Greyfriars Bobby emlékművével, valamint néhány olyan sírral, amelyeken a Harry Potter-rajongók ismerős neveket olvashatnak: Thomas Riddle (Lord Voldemort), William McGonagall (McGalagony professzor), Robert Potter (khm…), Mrs Elizabeth Moodie (Alastor „Rémszem” Moody), Scrymgeour, Cruikshanks (kitalálod ezeket?), sőt, még Harry szülei, Lily és James is itt nyugszanak a könyv szerint;
  • Victoria Street: önmagában is szép és érdekes utca, de különösen az, ha odaképzeljük a csúcsos süvegű varázslókat 🙂 – ez az utca ihlette a Diagonal Alley-t, azaz magyar fordításban az Abszol utat; és láthatunk itt egy Bertie’s boltot is, bár nem Mindenízű Drazsét, hanem Fish & Chipset árul 🙂
  • érdemes elsétálni a The Elephant House kávézó mellett, bár jelenleg nincs nyitva (sajnos egy tűz pusztított benne, és még nem állították helyre), de a sarka mellett a vár felé nézve ugyanabban a kilátásban gyönyörködhetünk, mint J. K. Rowling, amikor a sorozat első könyvét írta;
  • fakultatív program: National Library of Scotland, a skót nemzeti könyvtárba ingyenes a belépés, és egy remek, érdekes kiállítást lehet megnézni, azonban ezt csak angolul jól tudóknak ajánlom;
  • fakultatív program: Royal Yacht Britannia, a brit királyi család óceánjárója, amelyet több, mint 40 éven át a hivatalos látogatásokhoz használtak (belépődíj: 20 £);
  • fakultatív program: a Port of Leith Distillery whiskey-lepárló meglátogatása (belépődíj: 30 £).

A csütörtök viszont sajnos már nem igazi nap, mármint Skócia-szempontból. A menetrend miatt másképp nem lehet megoldani: kora reggel indulnunk kell a repülőtérre.

 

Költségek összesítve:

  1. Repülőjegy: a mai napon 68.392 Ft Basic viteldíjjal plusz 14.492 Ft feladott 10 kg-os poggyász
    vagy 92.959 Ft Regular viteldíjjal (egy kicsi és egy 10 kg-os kézipoggyász, elsőbbségi beszállás)
    – az árak a Ryanair foglalási rendszerében bármikor módosulhatnak.
  2. Utasbiztosítás: a Netrisk oldalán kérhetsz ajánlatot » (új ablakban nyílik), kb 3 – 4.000 Ft körül fogsz találni ennyi időre. Érdemes a „Továbbiak” fülön bejelölni az „Utazás lemondás” opciót is.
  3. Szállás: kétágyas, fürdőszobás szobában összesen 360 £ (kb 187.000 Ft) a négy éjszakára.
  4. Belépőjegyek: összesen 96 £ (kb 50.000 Ft) helyi idegenvezetővel (ahol van), tolmácsolással (Tour Guide készülékkel).
  5. Túravezetés díja: 600 £ / fő (kb 312.000 Ft) – a szervezésen, a programvezetésen és a fordításon-tolmácsoláson kívül tartalmazza a mikrobusz költségeit is (üzemanyag, biztosítás, kompdíjak, autópályadíjak, parkolási díjak).
Összesen tehát, mindennel együtt kb 635.000 – 645.000 Ft költséggel számolhatsz.

(Pontosítva: kb 85.000 – 95.000 Ft + 1.056 £. A fentiekben 520 Ft / £ árfolyammal számoltam.)

 

A fenti összegben csak a költőpénz és az étkezés nincs benne. Utóbbira én kb napi 30 – 40 £-ot szoktam szánni. (Enni persze itthon is kell – ha nem is ennyiért szoktunk 🙂) Tehát erre igényeid szerint kb 150 – 200 £-ot (80 – 100.000 Ft-ot) számolj.

Az Edinburgh hosszabbítás költségei: szállás a két éjszakára reggelivel 150 £, belépőjegyek 40 £, idegenvezetés 20 £, összesen 210 £ (kb 110.000 Ft) plusz a reggelin kívüli étkezés kb 40 £ (kb 20.000 Ft).

A program változtatásának jogát az időjárás, a helyi egyéb viszonyok, valamint a résztvevők erőnléte és egészségi állapota alapján fenntartom. A lényeg: mindent meg lehet beszélni, csak szólj 🙂

 

Loch Shiel, Skócia
Falkirk Wheel, Skócia
Loch Ness, Skócia
Seamus' Bar, Skye, Skócia
Craigh na Dun, Skócia
The Royal Mile, Edinburgh, Skócia
Greyfriars, Edinburgh, Skócia
Ha minden világos, és szeretnél jelentkezni, akkor kérlek, kattints a Nagy Piros Gombra 🙂

 

Nagy Piros Gomb

 

(Ne aggódj: a gombra kattintva még nem kell fizetned.)

Fontos tudnivalók

Ezt az utazást nem utazási iroda szervezi, ezért nem kell és nem is lehet előre, egy összegben befizetni a részvételi díjat. (A szervezőről, azaz rólam, megtudhatsz többet itt ») (Új ablakban nyílik.)

  • A repülőjegyet mindenki magának veszi meg, online (kérés esetén segítek). Javaslom, hogy ne adj fel csomagot, hanem válaszd azt a jegytípust, amellyel a fedélzetre vihetsz egy tízkilós kisbőröndöt és egy kézitáskát. Ezek a tapasztalataim szerint bőven elegendőek egy ilyen hosszúságú útra. Ha viszont nem szereted végigráncigálni a bőröndöt a repülőtéren (mindegyiknél elég hosszú az út a kapu és a terminál között), akkor az is egy megoldás, hogy mégiscsak feladod a bőröndöt. Ha nincs átszállás, nem szoktak elveszni, kb ugyanannyiba kerül, mint az elsőbbségi jegy, és további előnye, hogy italt is hazahozhatsz benne 😉
    Még egy megjegyzés: ha ketten utaztok együtt, mindenképpen két tízkilósat hozzatok, ne egy húszkilósat közösen. A mikrobuszba is könnyebb így pakolni, és a szállásokon sem fogsz megszakadni, amíg feljutsz az emeletre.
  • A szállást (általában 2-3 ágyas fürdőszobás szobákban, esetenként egy teljes lakásban vagy házban) helyben, készpénzben, a szállásadónak kell fizetni.
    (Pontosabban a szállásokat természetesen előre lefoglalom, és a nagy részüknél helyben kell fizetni, de némelyiknél előre kérik - ilyenkor én kifizetem a szállást, és a részedet majd átutalod nekem vagy érkezéskor megadod készpénzben.)
    FONTOS: nem mindig van lehetőség egyágyas elhelyezésre. Ha van egyágyas (double, tehát franciaágyas, vagy single, tehát egyágyas) szoba, akkor annak általában magasabb a díja. Ha nincs egyágyas szoba, és egy kétágyasban (twin, azaz két külön ágy) szeretnél egyedül lenni, akkor kétszeres árat kell fizetned a szállásért.
  • Az étkezéseket helyben, készpénzben vagy kártyával mindenki maga fizeti. A reggeliket a szállások ára általában tartalmazza, ha mégsem, akkor vásárolunk reggelinek valót, vagy beugrunk egy közeli kávézóba. Napközben megállunk egy könnyű ebédre. Többnyire a vacsora a főétkezés, étteremben. Ezt közösen döntjük majd el, természetesen megszavazhatjuk, hogy napközben együnk komolyabbat és este könnyebbet. Az árszint a hazainál magasabb. (Egy sűrű, laktató zöldségleves vajas szódakenyérrel - a "nap levese" - 5-7 £, kisebb adag előétel 10-12 £, normál adag húsos főétel 18-30 £, desszert 5-10 £, egy pint sör 5-6 £, üdítő - tea - kávé 3-4 £.)
  • A programok díját, a belépőket szintén mindenki maga fizeti - részben a helyszínen, készpénzben vagy kártyával, illetve ahol előre kell foglalni, azt én megteszem az utazás előtt egy-két héttel, és a részedet majd átutalod nekem vagy érkezéskor megadod készpénzben. A helyi látványosságoknál illetve városi sétáknál, ahol lehetséges, helyi idegenvezetőt fogadunk.
  • Komoly gyalogtúrákra nem kell számítani, de az biztos, hogy elég sokat fogunk sétálni. Tehát készülj kényelmes cipővel, és az átlagos (egész-nap-a-tévé-előtt-punnyadós) erőnlétnél egy egész kicsit több energiával.

Az egyetlen olyan díj, amelyet előre, nekem kell fizetni, az a programvezetés díja. Ebben benne van az én munkadíjam (a programok összeállítása és levezetése, a csoportkísérés, a fordítás, a tolmácsolás), valamint a vidéki közlekedéshez szükséges mikrobusz költségei (bérleti díj, biztosítás, üzemanyag, autópályadíjak, parkolási díjak). A tolmácsoláshoz Tour Guide készülékeket biztosítok, így a többi résztvevőt és a helyi programvezetőket nem zavarva, halkan tudok beszélni, és te egyenesen a füledben hallod. (Mindenki saját, új, bontatlan csomagolású fülhallgatót kap, amelyet megtarthat az út után.)

A jelentkezés akkor számít véglegesnek, ha a programvezetés díját átutaltad. Erről a díjról a cégem, az Élményturizmus Marketing Kft vagy az egyéni vállalkozásom, a Roisín Dubh Adventure Tours állít ki és küld számlát.

A csoportról: fontos, hogy legfeljebb 7 fő fog együtt utazni rajtam kívül. Ez elég nagy létszám ahhoz, hogy a közös költségeket alacsonyan tarthassuk, viszont elég kicsi ahhoz, hogy mindenkire kellő figyelem jusson, hogy az egyéni kéréseket is figyelembe vehessük, azaz hogy jól érezzük magunkat. Az együttélés szabályait természetesen be kell tartani, és valamennyire mindenkinek alkalmazkodnia kell, hiszen azt szeretnénk, hogy mindenkinek szép élmény legyen ez az út. De legalább nem negyvenkilenc másik emberhez kell alkalmazkodnod, igaz? 😉

A szállásokról: ezen a téren Skócia és Anglia meglehetősen drága. Igyekszem megfizethető, de kényelmes és tiszta szálláshelyeket választani, lehetőleg olyanokat, ahol magam is jártam már korábban, és jók voltak a tapasztalataim, vagy legalább olyanokat, ahol sok a kedvező vélemény. Fontos, hogy ne számíts luxusra, és fogadd el a helyi sajátosságokat (két külön csap a mosdónál a hideg és a meleg víznek, elektromos zuhanyzók mozdíthatatlan zuhanyfejjel, brit típusú konnektorok - átalakítókat sokfelé lehet kapni - és ehhez hasonlók). Ezek nem a hibái, hanem a tulajdonságai a szálláshelyeknek, és hozzátartoznak egy idegen kultúra megismeréséhez, azaz az Ír Kalandhoz - vagyis, jelen esetben, természetesen a Skót illetve az Angol Kalandhoz 🙂

 

A hivatalos részvételi feltételeket ide kattintva olvashatod el » (Új ablakban nyílik.)

Tetszik, amit olvastál? Várlak szeretettel!

 

Tudod, mi a dolgod 🙂

 

Ne maradj le, iratkozz fel!

Ha szeretnél elsőként értesítést kapni az új kalandokról, ha nem akarsz lemaradni
az érdekes blogbejegyzésekről, akkor iratkozz fel az értesítőre az alábbi űrlapon!

A spameket én is utálom, úgyhogy ígérem, nem fogok semmi olyasmit küldeni, ami zavarna 🙂